>

Properties

Falcon. Connecting the world with opportunities.

6 FAKTE TË PASURIVE TË PALUAJTSHME NË TË GJITHË BOTËN

 1. Dorezat e dyerve janë vetëdezinfektues natyral

A e dini se dorezat e dyerve janë bërë posaçërisht me argjend, hekur, ar, bakër dhe madje edhe alumin për të vrarë bakteret dhe për të shërbyer si vetë-dezinfektues natyral? Epo, tani ju e dini që të mos shqetësoheni për duart në të gjithë duart tuaja.

 1. Ekziston një qytet në Gjermani i ndërtuar mbi një meteor

Një qytet në Gjermani i quajtur Nördlingen u ndërtua mbi një meteor që thuhet se është mbi 15 milionë vjeçar. Një asteroid goditi qytetin mbi një mijë vjet më parë, por vendasit filluan të ndërtonin një qytet në kraterin e mbetur larg presionit për t’u larguar. Qyteti është mbi 1100 vjet i vjetër. Rezultati është një qytet që rrezaton nga krateri, i cili është në qendër. Si rezultat i asteroidit, qyteti dhe zona përreth kanë rreth 72,000 ton diamante të vegjël. Ju ende mund të shihni planimetrinë rrethore të qytetit edhe sot e kësaj dite.

 1. Listimi më i shtrenjtë në Amerikë u shit në një ankand të konfiskimit

Listimi më i shtrenjtë në Shtetet e Bashkuara, një ngastër 157 hektarësh toke në Beverly Hills e listuar për 1 miliard dollarë, në fakt u shit për një pjesë të vogël të atij çmimi (100,000 dollarë) në një ankand të konfiskimit. Kështu ndodh kur banka troket!

 1. Qiraja në Lagos është më e lartë se në Virxhinia Perëndimore dhe Iowa

Të jetosh në Lagos, Nigeri nuk është e lirë. Qiraja në disa pjesë kushton më shumë se disa apartamente në Virxhinia Perëndimore dhe Iowa. Çmimi i qirasë për një apartament me 3 dhoma gjumi në Lagos mund të jetë deri në njëzet e pesë milionë Naira (25,000,000 N) në vit (në zona si Ikoyi, Ikeja dhe rrethinat Lekki) që është rreth gjashtëdhjetë e gjashtë mijë dollarë (66,000 dollarë).

 1. Dyert e kuqe janë simbolike në Skoci

Në Skoci, ekziston një zakon i zakonshëm i lyerjes së derës me ngjyrë të kuqe sa herë që paguani hipotekën tuaj. Është e sigurt të thuhet se e kuqja është ngjyra e tyre e lumtur…lol.

 1. Shtëpitë e vjetra janë një pamje e rrallë në Tokio

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë të blini një shtëpi paraprake në Tokio për të kursyer para, mund t’ju duhet të rimendoni planet tuaja. Ndërtimi është një industri kaq e zhurmshme në të gjithë vendin sa gati gjysma e shtëpive në Japoni janë shkatërruar 30 vjet pasi janë ndërtuar. Në Japoni, është pothuajse e pamundur të blesh një shtëpi të rishitur paraprakisht. Shumica e shtëpive zhvlerësohen në vlerë dhe më shumë se gjysma e tyre janë prishur pas rreth 30 vitesh. Ka katër herë më shumë arkitektë dhe dy herë më shumë punëtorë ndërtimi për frymë në Japoni sesa në SHBA.

 

 

[Burim informacioni: pennek.com]

Na kontaktoni

[email protected] ose +355697083077

Zyrat tona

Rr. Panorama, Tirana, Albania

Rrjetet sociale

Është themeluar më 2014 si shoqëri me përgjegjësi të kufizuar.

Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Real Estate

  Lidhu me ne.
  Ne ju asistojmë me gjithçka!
  Ne ju përgjigjemi brenda 48h. Mundeni gjithmonë të na telefononi.