>

Properties

Falcon. Connecting the world with opportunities.

Fakte të çuditshme të pasurive të paluajtshme por që janë të vërteta

 • Shtëpitë në shitje qëndronin të lira për 12 orë

Sekserët e parë quheshin “curbstoneers” dhe ata ishin pak a shumë hustler. Kur një shtëpi shitej, ata nxitonin, vendosnin një tabelë të madhe dhe uleshin në bordurën përballë shtëpisë nga ora 9 e mëngjesit deri në 21:00, duke i futur blerësit e mundshëm për një “inspektim”. Konkurrenca ishte e ashpër dhe ndonjëherë bëhej e shëmtuar. Kjo forme kufizoi çdo sekser për të shitur vetëm një shtëpi në të njëjtën kohë.

Ndërsa profesioni u bë më i organizuar dhe agjencitë u rritën, ato mund të merrnin më shumë listime.

 • Një apartament sekret në majë të Kullës Eifel

Si pjesë e komisionit për projektimin dhe ndërtimin e monumentit më të famshëm parizien, Gustov Eiffel ndërtoi dhe mbajti pronësinë e një apartamenti sekret prej 1000 metrash katrorë pranë majës së Kullës Eifel.

Aristokratët francezë, VIP-at ndërkombëtarë dhe madje edhe anëtarët e familjes mbretërore shpesh i ofronin Eifel-it më shumë se 1000 dollarë (ekuivalente me mbi 25 000 dollarë amerikanë sot) për një shans për të kaluar vetëm një natë në apartamentin më ekskluziv në Francë.

 • San Francisko është një qytet i ndërtuar mbi anije

Gjatë “California Gold Rush”, kërkuesit shpresëdhënës lundruan në Kaliforni nga e gjithë bota. Sapo mbërritën, shumë marinarë, madje edhe kapiten, i braktisën anijet e tyre me shpresën për ta goditur atë në fushat e arit..

Për shkak se pasuritë e paluajtshme në San Francisko ishin premium (madje edhe atëherë!), anijet u ripërdorën si burgje, shtëpi ose hotele. Disa u kalben dhe u fundosën në port ose u dogjën në zjarrin e 1851. Spekulatorët sipërmarrës vetëm vazhduan ndërtimin, pikërisht mbi anijet e fundosura.

 • Shqiponjat mund të simbolizojnë lirinë nga pagesat mujore

Ka shumë mënyra që pronarët e shtëpive përdornin për të festuar pagesën e plotë të hipotekës së tyre, duke përfshirë “ngrohjen e shtëpisë” të shpjeguar në numrin 27. Por një nga mënyrat më të njohura (dhe thellësisht amerikane) ishte vendosja e një shqiponje prej gize në pjesën e jashtme të shtepisë. Kjo tregonte se shtëpia ishte në pronësi të lirë dhe se pronari ishte i lirë nga pagesat e hipotekës!

 • Shtëpia më e vogël në BM është vetëm 72 inç e gjerë

E vendosur në Conwy, Uells, shtëpia më e vogël në Britaninë e Madhe njihet si Y Tŷ Lleiaf ym Mhrydain Fawr, ose Shtëpia Quay. Ka një madhësi prej 72 inç, lartësi 122 inç dhe thellësi 120 inç. Ajo u ndërtua në shekullin e 16-të dhe pavarësisht nga madhësia e saj, ishte shtëpia e familjeve të shumta përgjatë brezave.

 • Teddy Roosevelt emëroi zyrtarisht Shtëpinë e Bardhë

Gjenerata të presidentëve e quajtën Shtëpinë e Bardhë Rezidenca Ekzekutive, Rezidenca Ekzekutive ose Shtëpia e Popullit.

Asnjë prej tyre nuk ka të njëjtën unazë presidenciale si Shtëpia e Bardhë, kështu që ishte Theodore Roosevelt ai që vendosi ta zyrtarizonte Shtëpinë e Bardhë. Rilyhet çdo katër deri në gjashtë vjet për ta mbajtur atë të bardhë simbolike, që kërkon 570 litra bojë!

 • “Wire Fraud” i pasurive të paluajtshme shkaktoi humbje prej 213 milion dollarë +

“Wire Fraud” është një nga krimet kibernetike më të përhapura me të cilat përballemi sot dhe viti 2020 ishte një nga vitet më të këqija për të. Sipas Shoqatës Kombëtare të Sekserëve (NAR), 13,638 amerikanë ranë viktimë e këtij mashtrimi si në shitjet e pasurive të paluajtshme ashtu edhe në transaksionet me qira – një rritje befasuese prej 17% gjatë vitit 2019. Madje ka parashikime që sulmet kibernetike dhe mashtrimet do të dyfishohen deri në vitin 2025.

 • Një fitues me fat mori një kopje të shtëpisë së Simpsons

Në vitin 1997, Pepsi dhe FOX zhvilluan një konkurs që ofroi një çmim të madh të një ambjenti me madhësi të plotë, të banueshëm, të mobiluar, me saktësi sa shtëpia e Simpson. Fituesi i konkursit mund të merrte shtëpinë ose 75,000 dollarë, dhe ata zgjodhën para në vend të ambjentit.

Por, shtëpia ekzistonte. Arkitektët, dizajnerët e brendshëm, prodhuesit e mobiljeve dhe rreth një duzinë profesionistësh të tjerë u tha se ishin mbledhur në një sallë në Las Vegas për javë të tëra (shtëpia u ndërtua në Henderson, Nevada aty pranë) dhe panë së bashku mbi 100 episode të Simpsons për të marrë detajet e kësaj shtëpie.

Na kontaktoni

[email protected] ose +355697083077

Zyrat tona

Rr. Panorama, Tirana, Albania

Rrjetet sociale

Është themeluar më 2014 si shoqëri me përgjegjësi të kufizuar.

Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Real Estate

  Lidhu me ne.
  Ne ju asistojmë me gjithçka!




  Ne ju përgjigjemi brenda 48h. Mundeni gjithmonë të na telefononi.