>

Properties

Falcon. Connecting the world with opportunities.

Shtëpia më e vogël në Britaninë e Madhe është vetëm 72 inç e gjerë

E vendosur në Conwy, Uells, shtëpia më e vogël në Britaninë e Madhe njihet si Y Tŷ Lleiaf ym Mhrydain Fawr, ose Shtëpia Quay. Ka një madhësi prej 72 inç, lartësi 122 inç dhe thellësi 120 inç. Ajo u ndërtua në shekullin e 16-të dhe pavarësisht nga madhësia e saj, ishte shtëpia e familjeve të shumta përgjatë brezave. Banori më i fundit ishte një peshkatar i quajtur Robert Jones, i cili e bleu atë në 1891 për 20 £ (rreth 27 dollarë amerikanë). Ai jetoi i lumtur atje për shumë vite, pavarësisht se ishte 6’ 3” i gjatë. Kur këshilli lokal e “dënoi” shtëpinë, duke e konsideruar atë si të pabanueshme, Jones protestoi duke udhëtuar në të gjithë vendin, duke matur shtëpitë për t’u siguruar që e tij ishte, në fakt, më e vogla në Britaninë e Madhe. Duke pohuar zyrtarisht këtë superlativ, ai shpëtoi shtëpinë e tij, e cila është ende një destinacion turistik.

Na kontaktoni

[email protected] ose +355697083077

Zyrat tona

Rr. Panorama, Tirana, Albania

Rrjetet sociale

Është themeluar më 2014 si shoqëri me përgjegjësi të kufizuar.

Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Real Estate

    Lidhu me ne.
    Ne ju asistojmë me gjithçka!
    Ne ju përgjigjemi brenda 48h. Mundeni gjithmonë të na telefononi.